Epigraphy and the Historical Sciences

University of Oxford 2 – 7 September 2007

Congress Programme

08.00:

Breakfast (for those with accommodation booked, Christ Church or St. Edmund Hall)


09.00:

Plenary 3: Epigraphy and the Ancient Population (South Schools, first floor of the Examination Schools)

Chair: Robin Osborne (Cambridge)

Epigraphy and demography: birth, marriage, family, and death: Walter Scheidel (Stanford)

Populations of the Greek East (title to be confirmed): Christof Schuler (Munich)


10.30:

Coffee (North Schools, first floor of the Examination Schools, High Street)


11.00:

Thematic Panels, session 2

Location, Panels 2.1-2.4: Examination Schools, High Street

2.1. Attic Epigraphy: Society and Power (South Schools, First Floor)

a. Sally Humphreys: "Co-operation with Kin in Attic Public Inscriptions."

b. Akiko Moroo: "A reconstruction of 'the Regulations for Miletos' (IG I3 21)."

c. Bjørn Paarmann: "A new edition of the Athenian Tribute Lists, Part II"

d. William West: "Virtues of Moderation in Athenian Honorary Decrees"

2.2. The Epigraphy of Greek Cult (Room 6, Ground Floor)

a. Marijana Ricl (convenor): "Neokoroi in the Greek East"

b. Beate Dignas: ""How to found a cult: epigraphic manifestations"

c. Eran Lupu: "Of Priests and Snouts: The Snout as a Priestly Prerogative in Greek Cult Regulations."

d. Maria Paz de Hoz: "Confession inscriptions and other testimonies of aretalogy in the Greek World."

2.3. The Epigraphy of Macedonia (Room 7, Ground Floor)

a. Miltiades Hatzopoulos (convenor):

b. Cédric Brélaz: "La langue des indigènes sur le territoire de la colonie romaine de Philippes."

c. Slavica Babamova-Janik: "Personal names of the inhabitants of eastern Paeonia in the Roman period."

d. Manuela Mari: "Epigraphic evidence on the cults of Amphipolis."

2.4. Ephesian Epigraphy: New Texts, New Approaches (Room 9, Ground Floor)

a. Angela Kalinowski: "People and places: neighborhood identity in Roman Ephesos."

b. Patrick Sänger: "New inscriptions from Ephesos and surroundings."

c. Alexander Sokolicek: "Topographical Analysis of the Inscriptions of Ephesus."

d. Hans Taeuber (convenor): "Laser-Scanning of Ephesian Documents."

Location, Panels 2.5-2.7: Christ Church, St. Aldate's

2.5. Museographia epigraphica (Lecture Room 1)

a. Marc Mayer (convenor): "Allestimenti Epigrafici."

b. Daniela Velestino: "Leggere e comprendere un testo epigrafico: il nuovo allestimento della Galleria Lapidaria dei Musei Capitolini."

c. Antonio Sartori: "La comunicazione epigrafica e l'epigrafia comunicata."

d. Laura Chioffi: "Capua: collezioni epigrafiche dentro e fuori gli spazi museali."

e. Giulia Baratta: "L'epigrafia nei contesti archeologici."

2.6. Milestones (Lecture Room 2)

a. Anne Kolb (convenor): "Roads and milestones of the Roman empire: research and methods."

b. Alfredo Buonopane: "Atmospheric and geologic phenomena in road inscriptions: actual events or topoi of imperial propaganda?"

c. David Graf: "Tetrarchic Milestones from the Via Militaris in Arabia."

d. Jens Bartels: "Roads and milestones of the Roman Republic."

2.7. Roman Military Epigraphy (continued) (McKenna Room)

d. Renate Kurzmann: "Here is the fortress: where are the 'prata'? - The interpretation of ancient military territories and their terminology."

e. Christophe Schmidt: "Les cultes orientaux dans les camps militaires du Haut-Empire romain."

f. Mihail Zahariade: "Recruitment and Veterans in the 'Auxilia Thracum'. Romanization or Resistence?"


12.30:

Lunch (for those with accommodation booked, Christ Church or St. Edmund Hall)


14.00:

Thematic Panels, session 3

Location, Panels 3.1-3.4: Examination Schools, High Street

3.1 Athenian Religion and Society (South Schools, First Floor)

a. Julia Shear: "Herakleitos of Athmonon, Antigonos Gonatas and the Panathenaia."

b. Delphine Ackermann: "Le règlement religieux d'Aixonè. Quelques réflections sur l'organisation du culte et le panthéon d'un dème de l'Attique."

c. Marietta Horster: "(Self-)Representation of priests and priestesses in fourth-century Athens."

d. Catherine Keesling: "Syeris, diakonos of the priestess Lysimache on the Athenian Acropolis (IG II2 3464)."

3.2. Power, Space, and Religion in Roman Epigraphy (Room 6, Ground Floor)

a. Ioan Piso: "Procurators in Dacia."

b. Jonathan Prag: "Provincial milestones in Republican imperialism."

c. Mustafa Adak: "Stadiasmus Patarensis. Die Erforschung des lykischen Strassen- und Siedlungssystems auf der Grundlage eines epigraphischen Belegs."

d. Emilio Marin: "The epigraphy of Roman religion - Narona."

3.3 Higher Intellectual Education and its Mediators in Greek Inscriptions (Room 7, Ground Floor)

a. Peter Scholz (convenor): "Introductionary note."

b. Peter Scholz: "Higher intellectual education and its representationÝin inscriptions and funerary reliefs. Some reflections."

c. Matthias Haake: "Ephebeia and philosophers: The Athenian case in the late second and first century B.C."

d. Boris Dreyer: "Philosophical concepts and political ideology. The development of ethical denomination in honorary decrees in the late 2nd century BC."

e. Lucio del Corso: "Grammatikoi and philologoi in epigraphic and iconographic sources."

3.4. The Epigraphy of Syria and the Graeco-Roman East (Room 9, Ground Floor)

a. Margherita Facella (convenor): "A new inscription for Caracalla from northern Syria."

b. Jean-Baptiste Yon: [the epigraphy of Palmyra]

c. Maurice Sartre & Annie Sartre-Fauriat: "Epigraphie et histoire du Trâchon dans l'Antiquité"

d. Pierre-Louis Gatier: "Les Romains à Gérasa : inscriptions nouvelles"

Location, Panels 3.5-3.7: Christ Church, St. Aldate's

3.5. Amphoras and Instrumentum domesticum (Lecture Room 1)

a. Margareta Steinby (convenor):

b. Philip Kenrick: "Italian terra sigillata workshops"

c. Daniele Manacorda: "Per una prosopografia dei produttori di anfore commerciali tra tarda Repubblica e Impero"

d. David Nonnis: "Produzione laterizia e bollatura nell'Italia centrale durante l'età repubblicana"

e. Robert Matijasic: "One workshop, assorted products: owners and goods in the northern Adriatic according to stamps on roman amphorae and roof tiles."

3.6. The Epigraphy of Roman Britain (Lecture Room 2)

a. Roger Tomlin (convenor): "Roman inscriptions of Britain, Volume III"

b. Mark Hassall: "Roman military dispositions in the light of recent epigraphic discoveries."

b. John Wilkes: "Epigraphic habits in Roman Britain? An old problem."

c. Richard Grasby: "Processes in the making of Latin inscriptions, with particular reference to RIB 330 (Caerleon)."

3.7. Carmina Latin Epigraphica (McKenna Room)

a. Manfred G. Schmidt (convenor): "Quod non optimus urbicus poeta ... Latin Epitaphs from Rome (CIL XVIII/1)"

b. Concepción Fernández Martínez / Joan Gómez Pallarès / Javier del Hoyo: "The making of a new Experience (CIL XVIII/2)"

c. Peter Kruschwitz: "The Metrical Wall Inscriptions of the Vesuvian Area: Towards a New Edition (CIL IV Suppl. IV and XVIII/3)"


15.30:

Tea (North Schools, first floor of the Examination Schools and Christ Church)


16.00:

Poster session 1 (North Schools, first floor of the Examination Schools)

Authors of posters present to answer questions.

A full list of posters is available here.


17.00:

Plenary 4: Epigraphy and Government (South Schools, first floor of the Examination Schools)

Chair: Denis Knoepfler (Paris)

Greek epigraphy and the representation of authority: John Ma (Oxford)

"Locus datus: Latin epigraphy and the Roman state": Greg Rowe (Victoria)



Sponsored by The British Academy, The Classics Faculty of the University of Oxford, The British Epigraphy Society, Oxford University Press, the Association internationale d'épigraphie grecque et latine, The Society for the Promotion of Hellenic Studies, The Society for the Promotion of Roman Studies, The Cultural Attaché of the Polish Ambassador to the Court of St. James (London), The Onassis Foundation, Mrs Matrona & Mr Nicholas Egon, The British Institute at Ankara, The Council for British Research in the Levant, the Italian Cultural Institute in London, The Hellenic Foundation.