Epigraphy and the Historical Sciences

University of Oxford 2 – 7 September 2007

Congress Programme

08.00:

Breakfast (for those with accommodation booked, Christ Church or St. Edmund Hall)


09.00:

Plenary 7: Epigraphy and Economics (South Schools, first floor of the Examination Schools)

Chair: John Davies (Liverpool)

Greek epigraphy and ancient economics: Alain Bresson (Bordeaux)

Latin epigraphy and ancient economics: Giovanni Salmeri (Pisa)


10.30:

Coffee (North Schools, first floor of the Examination Schools, High Street)


11.00:

Poster session 2 (North Schools, first floor of the Examination Schools)

Authors of posters present to answer questions.

A full list of posters is available here.


12.30:

Lunch (for those with accommodation booked, Christ Church or St. Edmund Hall)


14.00:

Thematic Panels, session 4

Location, Panels 4.1-4.4: Examination Schools, High Street

4.1. The Publication of Documents in the Hellenistic and Roman Periods (South Schools, First Floor)

a. Rudolf Haensch (convenor): "Die Anbringungsorte öffentlicher Urkunden als Bedeutungsträger."

b. Claude Eilers: "Inscribed documents, uninscribed documents, and their dissimilarities"

c. Antonio Caballos Rufino: "Típicamente romano? Publicacíon de documentos en tablas de bronce"

d. Tor Hauken: "The diplomatics of the documents of the third and fourth centuries AD"

4.2. Graffiti in the Roman World I: Pompeii (Room 6, Ground Floor)

a. Alison Cooley (convenor): "Form and Function of Graffiti in the Roman World."

b. Martin Langner:

c. Matthew Panciera: "The Sexual Graffiti in the Brothel of Pompeii."

d. Rebecca Benefiel: "Graffiti in the Basilica of Pompeii: the longevity of spontaneous communication."

4.3. Christian Epigraphy (Room 7, Ground Floor)

a. Sabine Huebner (convenor): "Christian Greek epigraphy and its value for the study of later Roman social history".

b. Paraskevi Gatsioufa: "Griechische christliche Inschriften aus Kleinasien".

c. Roger Bagnall: "Christian graffiti from the agora basilica of Smyrna."

d. Péter Kovács: "Christian Epigraphy in Pannonia."

4.4. The Epigraphy of the Black Sea Region (Room 9, Ground Floor)

a. A. Avram (convenor): "Les recherches épigraphiques dans le Pont Ouest et Nord (1997-2007)."

b. Igor Makarov: L'évergetisme dans les cités nord-pontiques : la représentation dans la documentation épigraphique à l'époque hellénistique et romaine."

c. Dan Dana: "Onomasticon Thracum. Répertoire onomastique dans les noms indigènes de Thrace, Macédoine orientale, Mésie, Dacie et Bithynie."

Location, Panels 4.5-4.7: Christ Church, St. Aldate's

4.5. Accounting Inscriptions (Lecture Room 1)

a. Véronique Chankowski: "From accountability to 'market economy'? The city and her financial competences."

b. Vincent Gabrielsen: "Accounting for the Fleet: Book-keeping Methods in the Athenian Naval Records."

c. Gary Reger: "Building accounts of houses at Epidauros. A comparative approach."

d. David M. Schaps (convenor): "Forms and purposes of accounting inscriptions."

4.6. Changes in the Onomastics of the Greek East during the Hellenistic and Roman Periods (Lecture Room 2)

a. Adam Lajtar: "Onomastics of Hellenistic and Roman Egypt as seen through Greek sources (inscriptions and papyri)."

b. Pierre-Louis Gatier: "L'onomastique des inscriptions du Proche-Orient."

c. Thomas Corsten (convenor): "Names on -ianus/ianos in Asia Minor."

d. Athanassios Rizakis: "Choix anthroponymiques et adaptations onomastiques dans le monde grec pendant l'époque hellénistique et romaine."

4.7. Epigraphy and Religious Change in Rome's Northwestern Provinces (McKenna Room)

a. Ralph Haeussler (convenor): "Re-thinking Gallo-Roman religion(s) in Gaul and Spain."

b. Patrizia De Bernardo Stempel: "Interpretatio, translatio, identificatio."

c. Francisco Marco Simón: "Rethinking interpretatio as a key-factor in the religious Romanisation of the West."

d. Patrice Lajoye: "Toponymie et religion en Lyonnaise seconde."


15.30:

Tea (North Schools, first floor of the Examination Schools and Christ Church)


16.00:

Plenary 8: Epigraphy and Information Technology (South Schools, first floor of the Examination Schools)

Chair: Silvio Panciera (Rome)

Greek epigraphy and the IT revolution: Elaine Matthews (Oxford)

Latin epigraphy and the IT revolution: John Bodel (Brown University)


17.30:

Thematic Panels, session 5

Location, Panels 5.1-5.4: Examination Schools, High Street

5.1. Attic Epigraphy: Methodology and Imperial History (South Schools, First Floor)

a. Peter Rhodes: "After the Three-Bar-Sigma Controversy: The History of Athenian Imperialism Reassessed."

b. Teresa Alfieri Tonini: "Athenian Epimeletai in the Allied Cities of the Athenian Empire and the Second Athenian League."

c. E. Culasso: "Inscriptions of the Athenian Cleruchy on Lemnos."

d. John Traill: "Application of Some Mathematical Concepts to the Study of Public Inscriptions of Athens."

5.2. Graffiti in the Roman World II: East and West (Room 6, Ground Floor)

a. Lidia Domaradzka: "Classical and Hellenistic Greek Graffiti from Thrace."

b. Regula Frei Stolba: "Contribution à l'instrumentum domesticum : les graffites du site de Tasgetium, (Eschenz, Suisse)"

5.3. The Epigraphy of the Black Sea region II (continued) (Room 9, Ground Floor)

a. Peter Dimitrov: "The Black Sea region: interactions in the southwest"

b. Roxana-Gabriela Curca, "Dialectal survival in the koine of Scythia Minor's inscriptions."

c. Askold Ivantchik: "Tanais et le royaume du Bosphore au IIe - Ier siècles av. J.-C. : les données des nouvelles inscriptions"

Location, Panels 5.4-5.6: Christ Church, St. Aldate's

5.4. EpiDoc Session (Lecture Room 1)

a. Tom Elliott: "Of lighthouses and bridges: the maturation of digital publication in epigraphy"

b. Charlotte Roueché: "Lessons of publishing the Inscriptions of Aphrodisias digitally"

c. Charlotte Tupman: "Demonstrating New EpiDoc Projects"

d. Gabriel Bodard: "The Epigrapher as Encoder: The Future"

5.5. Customs and Tolls (Lecture Room 2)

a. Christian Marek (convenor):

b. Burak Takmer: "Lex portorii provinciae Lyciae. The customs law from Andriake."

c. Octavian Bounegru: "La horothésie d'Histria: une nouvelle approche épigraphique d'un dossier douanier à l'époque romaine."

5.6. Epigraphy and Religious Change in Rome's Northwestern Provinces (continued) (Room C, Ground Floor)

a. Gian Franco Chiai: "Religious communication in the country of Roman Anatolia and the interpretatio Romana of the local deities."

b. Peter Scherrer: "Civitas Kulte in Pannonien."

c. Gerhard Bauchhenß: "Gaben an die Götter. Weihegaben und ihre Empfänger im i. Jh. n. Chr. in der Rheinzone."

d. Wolfgang Spickermann: "The Cult of the Matronae in Lower Germany. New Aspects"


19.45:

Concert by Oxford Lieder (St Aldate's Concert Hall, opposite Christ Church on St. Aldate's)

Myths and Fairytales. Songs by Schubert, Schumann, Loewe, and Wolf.
Rhona McKail (soprano); John Evans (baritone); Sholto Kynoch (piano).



Sponsored by The British Academy, The Classics Faculty of the University of Oxford, The British Epigraphy Society, Oxford University Press, the Association internationale d'épigraphie grecque et latine, The Society for the Promotion of Hellenic Studies, The Society for the Promotion of Roman Studies, The Cultural Attaché of the Polish Ambassador to the Court of St. James (London), The Onassis Foundation, Mrs Matrona & Mr Nicholas Egon, The British Institute at Ankara, The Council for British Research in the Levant, the Italian Cultural Institute in London, The Hellenic Foundation.